B3-18-AX15
SKU: B3-18-AX15 Category:
Description
18 in. heavy lens camera base plate with height adjustable 15mm studio rod support. Baseplate has 3 steps for rod supports to accommodate rod to dovetail plate heights for Arri BP3, BP7 and BP9. Adjustable height rod support bracket ranges from the height of the standard rod support bracket to 8mm higher and anywhere in between. Baseplate also has dovetails for both Arri camera support sliding top plate and O’connor Fluid-head sliding dovetail. Has both 3/8-16 and 1/4-20 UNC QR plate mounting holes. Baseplate also has built in rear-storage pocket for 120mm QR Plate. (QRP-1 plate not included)
Specifications:
Weight: 3 lbs. 2 oz.
Box dimensions: 2.7 x 4.9 x 18 in.
Rod support size: 15mm studio-100mm hole spacing