SP2-S-AX19
SKU: SP2-S-AX19 Category:
Description
Spidergrips handset complete with straight-angle handlgrips, left and right side adjustable extension bars, 19mm studio rod and 15mm LWS mini rod center bracket. Unlike the standard Spidergrips set with handles set nominally at an eight-degree pronated angle, this Spidergrips set’s handlegrips are more traitional by design.  These Spidergrips handset straight-angle handles are set perpendicular to the horizontal plane of the camera. While comprising a slightly larger box dimension in the collapsed storage configuration, this Spidergrips handset offers greater support for operating a more front-heavy camera, bringing your elbows closer to your body.
Specifications:
Weight: 2lb, 12 oz.
Box dimensions: 2 x 7.25 x 8 in. (collapsed)
Item #SP2-S-AX19
2 19mm dia. x 19mm deep rod holes for 15mm studio rods-104mm hole spacing
2 15mm dia. x 19mm deep rod holes for 15mm LWS rods-60mm hole spacing
Right side adjustable extension bar has 1/4-20 UNC threaded center accessory hole, comes with M6 accessory thumb knob (thumb-knob item #SP-K6MAX) for use with Spidergrips Preston Microforce adapter bracket or Spidergrips On/Off Module and extends from 6.6 in. to 9.8 in overall length
Left side adjustable extension bar has 3/8-16/ 3mm registration pin holes for Arri accessories and extends from 6.6 in. to 9.8 in. overall length.